O Nas


Bandonegro

Bandonegro to światowej klasy polska orkiestra tango, należąca do grona najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku. Zespół prezentuje zarówno tradycyjne tango argentyńskie, jak i tango nuevo oraz tworzy własne kompozycje z elementami jazzu i muzyki klasycznej. Niezwykła pasja, pomysł muzyczny, świeże brzmienie i wyjątkowy taneczny styl sprawiają, że muzycy podbijają serca publiczności na całym świecie i są uznawani za najlepszy zespół tango swojego pokolenia.

Już na początku kariery, w wieku 18 lat, wygrali międzynarodowy konkurs „PIF Castelfidardo” we Włoszech, a zaledwie rok później nagrali swój debiutancki album „Tango Nuevo by Astor Piazzolla”. Od tego momentu rozpoczęli intensywną działalność na rzecz promocji kultury tanga w Polsce, występując z licznymi projektami w prestiżowych salach koncertowych, filharmoniach oraz teatrach muzycznych.

Swoją muzykę prezentowali na festiwalach tangowych oraz jazzowych scenach w całej Polsce m.in Krakus Aires Tango Festival, Recuerdo Warsaw Tango Festival, Łódź Tango Salon Festival czy Podlasie Jazz Festival i za granicą w Argentynie (Argentina Tango Salon), Niemczech (Schleswig Holstein Music Festival), Włoszech (Torino Tango Festival), Francji (Toulouse Tango Festival), Danii (Copenhagen Jazz Festival), Szwajcarii (Oster Tango Festival Basel), Szwecji (Stockholm Tango Festival), Finlandii (World of Tango Festival) czy Portugalii (Porto Tango Festival).

Zespół tworzy projekty koncertowe z wybitnymi tancerzami sceny tango m.in. Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra (World Tango Champions), Roxana Suarez & Sebastian Achaval, Facundo Pinero & Vanesa Villalba, Los Totis, jak i wokalistami oraz muzykami m.in. Nelson Pino, Roberto Siri, Carlos Roulet czy Andres Martorell.

W 2019 roku muzycy odbyli 5-tygodniowe tournée, w argentyńskim Buenos Aires, występując w prestiżowych klubach m.in. Salon Canning, La Viruta oraz podczas Argentina Tango Salon Festival. Specjalna wersja utworu „Gallo Ciego” w wykonaniu Bandonegro została zaprezentowana podczas finałów Buenos Aires Tango World Cup – największego wydarzenia tango na świecie. Jako jedyni polscy muzycy mieli okazję wystąpić przed José Colángelo – ostatnim pianistą orkiestry Troilo oraz legendarnym skrzypkiem Fernando Suárez Paz, który przez wiele lat koncertował w kwintecie Astora Piazzolli.

W swoim dorobku mają 5 płyt wydanych przez prestiżowe polskie wytwórnie m.in. Dux, RecArt czy SJRecords. „Tanchestron” (2017), „Tangostoria” (2020) i “Color Aires” (2022) utrzymane w nurcie tradycyjnym oraz „Tango Nuevo by Astor Piazzolla” (2011) i autorska „Hola Astor” (2019) prezentująca fuzję tanga z elementami jazzu i rocka, która przez krytyków muzycznych została okrzyknięta rewolucją gatunku.

Muzycy coraz częściej zwracają się w stronę twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych instytucji m.in. Niemieckiej Telewizji ARD czy Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Zespół Bandonegro jest stypendystą Prezydenta Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także laureatem Medalu Młodej Sztuki – honorującym utalentowanych artystów Wielkopolski. Honorowy Patronat nad działaniami Bandonegro objęła Ambasada Argentyny w Polsce.

“W ciągu ostatniego roku czterej młodzi polscy dżentelmeni stali się jednym z najpopularniejszych zespołów występujących na najważniejszych milongach i festiwalach w całej Europie”.

Magazyn Tangodanza (Niemcy)

“Niespotykana energia i wyjątkowy dźwięk. Jest ich czterech, a brzmią jak 10 osobowa orkiestra!”

Nito Garcia (legendarny argentyński tancerz)

“Bandonegro to nie tylko zespół, to zjawisko na polskiej scenie muzycznej”.

Adam Baruch (Jazz Forum)

O Nas

Członkowie zespołu

Michał Główka

„Dzięki muzyce mogę mówić do ludzi w języku, który każdy interpretuje indywidualnie.”

Michał Główka

Bandoneon / Akordeon

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. W 2018 roku ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby.

Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych muzyków, takich jak prof. Klaudiusz Baran, prof. Grzegorz Stopa, prof. Alexander Dimitriev czy Jurij Szyszkin. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Na jednym z nich w 2010 roku usłyszał wykonanie utworu Astora Piazzolli. W tym momencie, zafascynowany tangiem, postanowił założyć swój własny zespół.

Jakub Czechowicz

„Moją muzyką chcę oderwać ludzi od codzienności, przenieść w inny świat”

Jakub Czechowicz

Skrzypce

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Prowadzony przez wybitnych pedagogów prof. Wojciecha Malińskiego oraz prof. Michała Grabarczyka, w 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu.

Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych muzyków: Robert Kabara, Kazimierz Kudanowski, Roberto Siri, Klaudiusz Baran czy Konstanty Andrzej Kulka. Założyciel i prezes fundacji La Vita Arte, której celem jest promowanie muzyki tango poprzez inicjowanie, wspieranie i realizowanie programów i projektów naukowo-badawczych, wydawniczych, artystycznych i edukacyjnych.

Marek Dolecki

„Kiedy czuję, że publika daje się porwać moim kreacjom zostaję natchniony czymś... metawerbalnym.”

Marek Dolecki

Fortepian

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie wybitnego polskiego pianisty i kameralisty, prof. Bogumiła Nowickiego.

Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: „Amadeus” w Brnie , „Hillera” w Gorlitz. czy „Concours Musical De France” w Krakowie. Doskonalił swój kunszt pod okiem takich pedagogów jak: Aleksiej Orłowiecki, Martin Hughes, Roberto Siri, Elżbieta Tarnawska, Monika Sikorska- Wojtacha oraz Waldemar Wojtal.

Marcin Antkowiak

"Tango jest językiem, który szczególnie trafia w moje emocje."

Marcin Antkowiak

Kontrabas

Urodzony w 1993 w Poznaniu. Kompozytor, aranżer, instrumentalista. Naukę gry rozpoczął w klasie fortepianu, w 2004 roku zmieniając instrument na kontrabas. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w klasie prof. Szymona Guzowskiego.

Współpracował z wieloma orkiestrami i filharmoniami w kraju i za granicą. W 2017 roku odbył przesłuchania na stanowisko kontrabasisty Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo. Jest laureatem XIV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W 2020 roku na zlecenie Niemieckiej Telewizji ARD, napisał i zaaranżował muzykę do filmu "Tanze Tango mit mir". Kompozycje Marcina Antkowiaka otrzymały wiele pozytywnych recenzji w prasie polskiej i zagranicznej - "To już nie jest jedynie "Nuevo Tango", ale z rozmysłem i szlachetnością stworzona wielowymiarowa poezja muzyki" - Łukasz Dębowski (Polska płyta, Polska muzyka)

#bandonegroontour