O Nas


Bandonegro

Bandonegro to światowej klasy orkiestra tango, należąca do grona najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych wykonawców tego gatunku. Zespół prezentuje tradycje tango argentyńskie, tango nuevo oraz tworzy własne kompozycje z elementami jazzu. Muzycy nieustannie dążą do odkrywania i prezentowania różnorodnych oblicz tanga. Szybko wykształcili swój własny język muzyczny, zachęcając słuchaczy do poznania gatunku w zupełnie nowym świetle. W ich muzyce tango zyskuje nowe życie, stale inspirując kolejne pokolenia słuchaczy. Niezwykła pasja, świeże brzmienie i wyjątkowy taneczny styl sprawiają, że zespół podbija serca publiczności, koncertując na scenach całego świata.

Historia Zespołu

Zespół powstał w 2010 roku w Poznaniu w Polsce z inicjatywy czterech wszechstronnych muzyków młodego pokolenia – Michała Główki (bandoneon/akordeon), Jakuba Czechowicza (skrzypce), Marcina Antkowiaka (kontrabas) i Marka Doleckiego (fortepian), absolwentów Akademii Muzycznych w Poznaniu i Bydgoszczy. Bandonegro, od samego początku swojej działalności, pragnęło ukazywać różne oblicza tanga i przybliżać jego piękno szerokiej publiczności na całym świecie.

Osiągnięcia

Już na początku kariery, w wieku 18 lat zdobyli międzynarodowe uznanie, wygrywając konkurs „PIF Castelfidardo” we Włoszech w kategorii „Tango Nuevo”. Od tego momentu rozpoczęli intensywną działalność koncertową na rzecz promocji kultury tanga w Polsce, występując na największych scenach m.in. w Warszawie ( Teatr Roma), Krakowie ( Teatr im. Juliusza Słowackiego), Wrocławiu (Opera Wrocławska), Gdańsku (Filharmonia Bałtycka), Łodzi (Filharmonia Łódzka) czy Poznaniu (Sala Ziemi).

Bandonegro występowało w ponad 30 krajach na 4 kontynentach, prezentując swoją muzykę na największych festiwalach tangowych i prestiżowych scenach muzycznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Paderewski Festival), Kanadzie (Darke Hall), Taiwanie (Taipei Tango Festival), Indonezji (Bali Fiesta Milonguera), Argentynie (Argentina Tango Salon), Niemczech (Schleswig Holstein Music Festival), Włoszech (Caras de Tango Festival), Francji (Tarbes en Tango Festival), Danii (Copenhagen Jazz Festival), Szwajcarii (Oster Tango Festival Basel), Finlandii (World of Tango Festival), Austrii (La Locura Tango Festival) czy Portugalii (Porto Tango Festival).

W 2019 roku odbyli 5-tygodniowe tournée, w argentyńskim Buenos Aires, koncertując w kultowych klubach tanga m.in Salon Canning i La Viruta oraz podczas festiwalu Argentina Tango Salon. Specjalna wersja utworu „Gallo Ciego” w wykonaniu Bandonegro została zaprezentowana podczas finałów Buenos Aires Tango World Cup – największego wydarzenia tango na świecie.

Kolaboracje i Nagrania

Współpracowali z wybitnymi artystami i producentami z kręgu latynoamerykańskiego, w tym z Danielem Pipi Piazzollą, Rafa Sardina, Nelsonem Pino, Roberto Siri, José Colángelo, Clarisa Aragone & Jonathan Saavedra (Mistrzowie Świata Tango Salon) czy Yanina Muzyka i Emmanuel Casal (Mistrzowie Świata Tango Escenario).

Bandonegro ma na swoim koncie pięć albumów wydanych przez nagradzane polskie wytwórnie, takie jak Dux, Sj Records i Rec Art. Ich autorski album „Hola Astor”, łączący tango z elementami jazzu i rocka, został uznany przez krytyków za rewolucję gatunku. Na początku 2025 roku ukaże się najnowszy album zespołu, prezentujący autorską muzykę łączącą esencję tango nuevo z jazzem i muzyką minimal. Nagrania zostały zrealizowane w kultowym Fortmusic Studio w Buenos Aires, z gościnnym udziałem światowej klasy argentyńskich muzyków jazzowych m.in. Daniel Pipi Piazzolla – wnuk Astora Piazzolli oraz wybitnych producentów muzycznych.

Muzyka Filmowa i Nagrody

Bandonegro coraz częściej zwraca się w stronę muzyki filmowej m.in tworząc ścieżkę dźwiękową do filmu „Tanze Tango mit mir” (2021) dla Telewizji ARD Mediathek oraz użyczając swoich kompozycji do filmu „Vinci 2” (2025) w reż. Juliusza Machulskiego czy serialu „Alphonse” (2023) produkcji Amazon Prime France. Zespół jest stypendystą Prezydenta Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia artystyczne, a także laureatem Medalu Młodej Sztuki – honorującym utalentowanych artystów z Wielkopolski. Honorowy Patronat nad działaniami zespołu objęła Ambasada Argentyny w Polsce.

„Niespotykana energia i wyjątkowy dźwięk. Jest ich czterech, a brzmią jak 10 osobowa orkiestra!”

Nito Garcia (legendarny argentyński tancerz)

„Wasza muzyka porusza serca. Jestem szczęśliwy, że mogłem Was usłyszeć!”

Fernando Suarez Paz (Astor Piazzolla Quinteto)

„Nie sądziłem, że Polacy tak świetnie grają TANGO! Wielki Szacunek”

José Colángelo (ostatni pianista orkiestry Anibala Troilo)

„Ich muzyka to nowe spojrzenie na tango. Wykonywana perfekcyjnie, bardzo emocjonalnie i z dużą fantazją […]”

Dionizy Piątkowski (dziennikarz i krytyk muzyczny, organizator festiwalu Era Jazzu)

„Bandonegro to nie tylko zespół, to zjawisko na polskiej scenie muzycznej”.

Adam Baruch (Jazz Forum)

O Nas

Członkowie zespołu

Michał Główka

„Dzięki muzyce mogę mówić do ludzi w języku, który każdy interpretuje indywidualnie.”

Michał Główka

Bandoneon / Akordeon

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. W 2018 roku ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby.

Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych muzyków, takich jak prof. Klaudiusz Baran, prof. Grzegorz Stopa, prof. Alexander Dimitriev czy Jurij Szyszkin. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Na jednym z nich w 2010 roku usłyszał wykonanie utworu Astora Piazzolli. W tym momencie, zafascynowany tangiem, postanowił założyć swój własny zespół.

Jakub Czechowicz

„Moją muzyką chcę oderwać ludzi od codzienności, przenieść w inny świat”

Jakub Czechowicz

Skrzypce

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Prowadzony przez wybitnych pedagogów prof. Wojciecha Malińskiego oraz prof. Michała Grabarczyka, w 2014 roku ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu.

Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych muzyków: Robert Kabara, Kazimierz Kudanowski, Roberto Siri, Klaudiusz Baran czy Konstanty Andrzej Kulka. Założyciel i prezes fundacji La Vita Arte, której celem jest promowanie muzyki tango poprzez inicjowanie, wspieranie i realizowanie programów i projektów naukowo-badawczych, wydawniczych, artystycznych i edukacyjnych.

Marek Dolecki

„Kiedy czuję, że publika daje się porwać moim kreacjom zostaję natchniony czymś... metawerbalnym.”

Marek Dolecki

Fortepian

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie wybitnego polskiego pianisty i kameralisty, prof. Bogumiła Nowickiego.

Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: „Amadeus” w Brnie , „Hillera” w Gorlitz. czy „Concours Musical De France” w Krakowie. Doskonalił swój kunszt pod okiem takich pedagogów jak: Aleksiej Orłowiecki, Martin Hughes, Roberto Siri, Elżbieta Tarnawska, Monika Sikorska- Wojtacha oraz Waldemar Wojtal.

Marcin Antkowiak

"Tango jest językiem, który szczególnie trafia w moje emocje."

Marcin Antkowiak

Kontrabas

Urodzony w 1993 w Poznaniu. Kompozytor, aranżer, instrumentalista. Naukę gry rozpoczął w klasie fortepianu, w 2004 roku zmieniając instrument na kontrabas. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w klasie prof. Szymona Guzowskiego.

Współpracował z wieloma orkiestrami i filharmoniami w kraju i za granicą. W 2017 roku odbył przesłuchania na stanowisko kontrabasisty Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo. Jest laureatem XIV Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego organizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W 2020 roku na zlecenie Niemieckiej Telewizji ARD, napisał i zaaranżował muzykę do filmu "Tanze Tango mit mir". Kompozycje Marcina Antkowiaka otrzymały wiele pozytywnych recenzji w prasie polskiej i zagranicznej - "To już nie jest jedynie "Nuevo Tango", ale z rozmysłem i szlachetnością stworzona wielowymiarowa poezja muzyki" - Łukasz Dębowski (Polska płyta, Polska muzyka)

#bandonegroontour