O Nas

Kochamy muzykę, kochamy tango!

Bandonegro to światowej klasy orkiestra tango. Polscy muzycy podbijają serca słuchaczy na całym świecie swoim nowym spojrzeniem na tango, łączącym tradycję i nowoczesność. Ich unikalne muzyczne pomysły, pasja i doskonałe wyczucie stylu sprawiły, że występują na największych festiwalach na świecie. Są uważani za najlepszy europejski zespół tango młodego pokolenia i wschodzące gwiazdy tego gatunku.

Swoją przygodę rozpoczęli w wieku 15 lat wygrywając prestiżowy konkurs “Pif Castelfidardo” we Włoszech (kategoria Nuevo Tango), a po roku nagrali swój debiutancki album “Tango Nuevo by Astor Piazzolla”, który zaskoczył polskich krytyków muzycznych:

“Co za muzykalność i dojrzałość, w tak młodym wieku”.

Andrzej Chylewski (polski muzykolog, krytyk i publicysta muzyczny)

W 2016 roku zespół zaistniał na polskiej scenie muzycznej, łącząc tango z elementami jazzu i rocka. Efektem tego były wspólne koncerty z udziałem Edyty Górniak, Andrzeja Piasecznego czy Maryli Rodowicz. W maju 2016 roku wzięli udział w ogólnopolskiej trasie koncertowej “Atmasfera Tour”, dając 16 halowych koncertów w całym kraju.

W grudniu 2017 roku wydali swój drugi album “Tanchestron”, który sprawił, że zespół rozpoczął intensywną działalność koncertową w Europie.

“W ciągu ostatniego roku czterej młodzi polscy dżentelmeni stali się jednym z najpopularniejszych zespołów występujących na najważniejszych milongach i festiwalach w całej Europie”.

Magazyn Tangodanza (Niemcy)

Występowali wielokrotnie podczas czołowych międzynarodowych festiwali tango w Polsce i za granicą m.in. w  Argentynie, Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Dani, Szwecji czy Norwegii. Współpracowali z wybitnymi gwiazdami tanga: Fernando Suárez Paz (Astor Piazzolla Quinteto), José Colángelo, Nelson Pino, Roberto Siri, Nito & Elba Garcia, Los Totis czy Maria Ines Bogado & Roberto Zuccarino.

W styczniu i lutym 2019 roku, zespół odbył trasę koncertową w argentyńskim Buenos Aires. Muzycy wzbudzili ogromny aplauz publiczności występując w kultowych klubach oraz podczas prestiżowego festiwalu Argentina Tango Salon. Legendy tanga oraz rodowici argentyńczycy zgromadzeni w Salon Canning, La Virucie czy Bilongon nie mogli powstrzymać zachwytu nad brzmieniem zespołu:

“Niespotykana energia i wyjątkowy dźwięk. Jest ich czterech, a brzmią jak 10 osobowa orkiestra!”

Nito Garcia (legendarny argentyński tancerz)

Utwór Gallo Ciego w wykonaniu Bandonegro został zaprezentowany podczas finałów World Tango Dance Tournament – największej imprezy tango na świecie. W czerwcu 2019 roku ukazała się trzecia, autorska płyta zespołu zatytułowana „Hola Astor”, łącząca tango z elementami jazzu i rocka, która przez krytyków muzycznych została okrzyknięta rewolucją gatunku.

“Bandonegro to nie tylko zespół, to zjawisko na polskiej scenie muzycznej”.

Adam Baruch (JazzForum, PolishJazz)

W październiku 2020 roku nakładem prestiżowego wydawnictwa DUX ukazała się czwarta płyta zespołu „Tangostoria”.

O Nas

Członkowie zespołu

Michał Główka

„Dzięki muzyce mogę mówić do ludzi w języku, który każdy interpretuje indywidualnie.”

Michał Główka

Bandoneon / Akordeon

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. W 2018 roku ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby.

Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych muzyków, takich jak prof. Klaudiusz Baran, prof. Grzegorz Stopa, prof. Alexander Dimitriev czy Jurij Szyszkin. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Na jednym z nich w 2010 roku usłyszał wykonanie utworu Astora Piazzolli. W tym momencie, zafascynowany tangiem, postanowił założyć swój własny zespół.

Jakub Czechowicz

„Moją muzyką chcę oderwać ludzi od codzienności, przenieść w inny świat”

Jakub Czechowicz

Skrzypce

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Już od 12 roku życia prowadzony był przez wybitnego pedagoga, prof. Wojciecha Malińskiego. Następnie kontynuował naukę na Akademii Muzycznej w Poznaniu, szkoląc się u prof. Wojciecha Grabarczyka. Dodatkowo, w 2015 roku ukończył studia z zakresu zarządzania i marketingu.

Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Jak tylko założył zespół, solowe występy przed komisją szybko przestały go interesować. Dzielenie się swoimi emocjami na scenie i występy przed publicznością sprawiają mu największą przyjemność.

Marek Dolecki

„Kiedy czuję, że publika daje się porwać moim kreacjom zostaję natchniony czymś... metawerbalnym.”

Marek Dolecki

Fortepian

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie wybitnego polskiego pianisty i kameralisty, prof. Bogumiła Nowickiego.

Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: „Amadeus” w Brnie , „Hillera” w Gorlitz. czy „Concours Musical De France” w Krakowie. Doskonalił swój kunszt pod okiem takich pedagogów jak: Aleksiej Orłowiecki, Martin Hughes, Roberto Siri, Elżbieta Tarnawska, Monika Sikorska- Wojtacha oraz Waldemar Wojtal.

Marcin Antkowiak

"Tango jest językiem, który szczególnie trafia w moje emocje."

Marcin Antkowiak

Kontrabas

Urodzony w 1993 w Poznaniu. Jego rodzice, którzy są muzykami, od dziecka zaszczepili w nim niezwykłą wrażliwość na dźwięki. Naukę gry rozpoczął w klasie fortepianu, a w 2004 roku przeniósł się na kontrabas. Ukończył z wyróżnieniem liceum muzyczne, a następnie Akademię Muzyczną w klasie prof. Szymona Guzowskiego uzyskując tytuł magistra sztuki.

Jego drugą pasją jest komponowanie. Utwory jego autorstwa, a także aranżacje, można usłyszeć na każdym koncercie.

#bandonegroontour