O Nas

Kochamy muzykę,
Kochamy tango!

W 2010 roku, kiedy w naszych sercach po raz pierwszy zabrzmiały rytmy tanga, postanowiliśmy jak najlepiej poznać muzykę, która niesie ze sobą niezwykłe emocje, pasję i energię. Od tego momentu porywamy naszych słuchaczy we wciągający świat tanga.

Lubimy bawić się muzyką, dlatego w naszym repertuarze znaleźć można tradycyjne tango, przeznaczone do tańczenia, ale także tango alternatywne, autorskie kompozycje, tango nuevo Astora Piazzolli czy tangowe aranżacje światowych przebojów. Chcemy jak najlepiej poznać ten gatunek w każdej jego odsłonie, by finalnie stworzyć nasz własny, niepowtarzalny język.

Od kilku lat zmieniamy milongi w prawdziwy festiwal muzyki i tańca sprawiając, że każdy przenosi się w nasz świat Bandonegro. Wystąpiliśmy podczas najważniejszych międzynarodowych festiwali tanga w Berlinie, Sztokholmie, Warszawie, Łodzi, Kopenhadze, Oslo, Malmo, Monachium, Bonn czy Dublinie. Współpracowaliśmy z pochodzącymi ze źródła tanga artystami: Nelsonem Pino (Montevideo, Urugwaj), Roberto Siri (Buenos Aires, Argentyna), Juan Martin Carrara & Stefania Collina( Buenos Aires, Argentyna) czy Maria Ines Bogado & Roberto Zuccarino( Buenos Aires, Argentyna).

Również nasze koncerty są niezwykle porywającym widowiskiem. Jesteśmy pierwszym w historii zespołem tango, który występował wspólnie z Marylą Rodowicz, Edytą Górniak, Andrzejem Piasecznym czy Heleną Vondrackovą. W 2016 roku zostaliśmy zaproszeni na ogólnopolską trasę koncertową „Atmasfera”, w ramach której wystąpiliśmy w największych salach koncertowych, gdzie łącznie zobaczyło nas ponad pół miliona osób.

Wyróżnia nas jedność, pasja i zgranie, a także niesamowity kontakt z tancerzami i publicznością. Dzięki temu zostaliśmy uznani za jedną z najlepszych, a zarazem najmłodszych, orkiestr tangowych w Europie. Kamieniem milowym w naszej karierze było wygranie w 2011 roku międzynarodowego konkursu „PIF Castelfidardo” we Włoszech, w kategorii muzyki Astora Piazzolli.

Dlaczego nazywamy się Bandonegro? Duszą tanga jest bandoneon, niemiecki kuzyn akordeonu. Początkowo instrument ten przeznaczony był do muzyki religijnej, jednak z czasem przeniósł się na ulice Buenos Aires i stał się nieodłącznym elementem tanga. Negro oznacza „czarny” i wskazuje przede wszystkim na kolor bandoneonu, jak i stanowi ukłon w stronę afrykańskich imigrantów, którzy mieli wkład w początki tanga.

O Nas

Członkowie zespołu

Michał Główka

„Dzięki muzyce mogę mówić do ludzi w języku, który każdy interpretuje indywidualnie.”

Michał Główka

Bandoneon / Akordeon

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. W 2018 roku ukończył Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby.

Swoje umiejętności rozwijał pod okiem wybitnych muzyków, takich jak prof. Klaudiusz Baran, prof. Grzegorz Stopa, prof. Alexander Dimitriev czy Jurij Szyszkin. Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Na jednym z nich w 2010 roku usłyszał wykonanie utworu Astora Piazzolli. W tym momencie, zafascynowany tangiem, postanowił założyć swój własny zespół.

Jakub Czechowicz

„Moją muzyką chcę oderwać ludzi od codzienności, przenieść w inny świat”

Jakub Czechowicz

Skrzypce

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Już od 12 roku życia prowadzony był przez wybitnego pedagoga, prof. Wojciecha Malińskiego. Następnie kontynuował naukę na Akademii Muzycznej w Poznaniu, szkoląc się u prof. Wojciecha Grabarczyka. Dodatkowo, w 2015 roku ukończył studia z zakresu zarządzania i marketingu.

Jest laureatem wielu konkursów skrzypcowych, zarówno ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Jak tylko założył zespół, solowe występy przed komisją szybko przestały go interesować. Dzielenie się swoimi emocjami na scenie i występy przed publicznością sprawiają mu największą przyjemność.

Marek Dolecki

„Kiedy czuję, że publika daje się porwać moim kreacjom zostaję natchniony czymś... metawerbalnym.”

Marek Dolecki

Fortepian

Urodzony w 1993 roku w Poznaniu. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie wybitnego polskiego pianisty i kameralisty, prof. Bogumiła Nowickiego.

Jest laureatem Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych: „Amadeus” w Brnie , „Hillera” w Gorlitz. czy „Concours Musical De France” w Krakowie. Doskonalił swój kunszt pod okiem takich pedagogów jak: Aleksiej Orłowiecki, Martin Hughes, Roberto Siri, Elżbieta Tarnawska, Monika Sikorska- Wojtacha oraz Waldemar Wojtal.

Marcin Antkowiak

"Tango jest językiem, który szczególnie trafia w moje emocje."

Marcin Antkowiak

Kontrabas

Urodzony w 1993 w Poznaniu. Jego rodzice, którzy są muzykami, od dziecka zaszczepili w nim niezwykłą wrażliwość na dźwięki. Naukę gry rozpoczął w klasie fortepianu, a w 2004 roku przeniósł się na kontrabas. Ukończył z wyróżnieniem liceum muzyczne, a następnie Akademię Muzyczną w klasie prof. Szymona Guzowskiego uzyskując tytuł magistra sztuki.

Jego drugą pasją jest komponowanie. Utwory jego autorstwa, a także aranżacje, można usłyszeć na każdym koncercie.

#bandonegroontour